Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Šišák

Šišák

Šišák pochází ze Zabajkalí, kde roste na suchých, kamenitých, štěrkovitých svazích, na přímém slunci i v polostínu. Šišák vysoký se objevuje v teplejších oblastech. Roste především ve světlých lesích. Šišák bajkalský patří k rostlinám hluchavkovitým (Lamiaceae). Celkem k rodu šišák (Scutellaria) řadíme asi 200 rostlinných druhů. U nás jsou domácí dva druhy, šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata L.) a šišák hrálolistý (Scutellaria hastifolia L.). V Čechách i na Moravě se můžeme ještě setkat s třetím zástupcem rodu šišák, se šišákem vysokým (Scutellaria altissima L.), který k nám byl zavlečen z jižního Slovenska.

Vyskytuje se v polohách od nížin po pahorkatiny. Původně tato rostlina pochází z jižního Slovenska, na ostatních místech roste zplaněle. Vytrvalá bylina dorůstající výšky 40-80 cm. Rostlina je pýřitá a v horní části žláznatě chlupatá. Přímé lodyhy jsou čtyřhranné, chudě větvené. Vejčité listy jsou dlouze řapíkaté, na líci lysé nebo pýřité a na rubu hustě chlupaté. Na bázi jsou listy buď uťaté nebo srdčité. Velikost listů je v rozmezí 4-8 cm, jejich okraje jsou hrubě vroubkované. Celokrajné listeny jsou malé, široce vejčité, s krátkými řapíčky. Souměrné, oboupohlavné květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listenů. Jsou odstálé, dlouze stopkaté, vytvářejí jednostranný koncový lichoklas. Dvoupyský kalich srůstá z pěti lístků. Jeho pysky jsou celokrajné, široce okrouhlé. Kalich je vlnatý a často i žláznatý. Na horním pysku kalicha se vytváří štítek (dutý, šupinovitý výrůstek), který má fialovou barvu. Štítek zakrývá dozrávající plody. Délka koruny je 15-18 mm. I koruna je pýřitě žláznatá. Horní pysk má modrou až fialovou barvu, spodní pysk je světlejší, často až bílý. Květní trubka je dlouhá. V květech jsou čtyři tyčinky (přední dvě jsou delší než zadní). Plody jsou chlupaté tvrdky vejčitého tvaru. Rostlina kvete od června do srpna.

Užívanou částí je zejména kořen a listy. Vysoký obsah flavonoidů (bajkalin, vogonin, skutellarin) regeneruje jaterní parenchym, působí protizánětlivě a tlumí průjmy. Aktivní látky šišáku napomáhají řešit problémy nervové soustavy. Pomáhá navodit klidný a plnohodnotný spánek. Šišák je vhodné používat při stresu, hysterii, úzkosti, depresích a nervovém vypětí. Celá řada klinických testů prokázala schopnost hojit a regenerovat kloubní chrupavku. Snižuje krevní tlak při hypertenzi. Napomáhá při celkové detoxikaci těla. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci. Zevně se používá při popáleninách a kožních vyrážkách.

Droga je především výborným hypotensivem, kdy snižuje krevní tlak velmi spolehlivě. Může používat i jako sedativum při neuróze. Má také účinky protikřečové a především protialergické. Snižuje teplotu a působí žlučopudně a močopudně. Tlumí arytmie a fybrilace srdeční, je velmi účinným antirevmatikem. Je užitečná při přepracovanosti. Podáváme-li čaj horký, působí rychleji a vyvolává značné pocení.

Můžeme podávat odvar, připravovaný klasickým způsobem, ale nejúčinnějším prostředkem je tinktura, kterou podáváme 6 týdnů. Pokud chceme kúru opakovat, uděláme desetidenní přestávku. Chceme-li drogu aplikovat jako hypnotikum, prostředek pro zlepšení spánku, aplikujeme jednorázově 1 čajovou lžičku tinktury nebo šálek odvaru těsně před spaním.

Do směsí jsou ideální srdečník, kozlík, chmel a máta jako kardiakum, meduňka, sporýš, americká melisa, sporýš aloiska, třezalka, vřes a květ petrklíče jako sedativum, hloh, jmelí a meduňka jako hypotensivum, maralí kořen, žen šen eleuterokok, rakytník, klanopraška a květ měsíčku pro podporu odolnosti psychiky a proti neurastenii, zlatobýl a okřehek jako antialergikum.

Při omezeném užívání formou léčebných kůr se neprojevují výraznější nežádoucí účinky ani nejsou známy kontraindikace užívání. Doporučuje se nepřekračovat dávkování.

Droga také snižuje hladinu krevního cholesterolu. Používáme ji v rekonvalescenci při poinfarktových stavech. Výborná je také v revmatologii, ve formě čaje.

Homeopaticky se využívá nať šišáku vroubkovaného, trhanou v době květu. Na posílení nervů je vhodné dlouhodobé podávání malých dávek směsné tinktury ze stejných dílů šišáku, kozlíku, chmelu, jmelí a hořce. Užívá se ráno a večer, muži 12 kapek až 15 kapek, ženy 10 až 12 kapek.

V poslední době se proslavil nově vyšlechtěný druh šišáku, šišák vroubkovaný (Scutellaria lateriflora), který je označován jako nejvýraznější nervinum, jaké je nám dostupné. Jeho užívání je jednodušší než u šišáku bajkalského a můžeme ho běžně užívat všude tam, kde působení na nervový systém je nutnější nebo akutní. Sbírá se ke konci květu, kdy už se na něm objevují typické šišaté plody. Nať se užívá při nervových poruchách, od nespavosti přes menstruační potíže až po epilepsii. Úprava je téměř stejná jako u meduňky lékařské, se kterou se často s úspěchem podává.

Kde pomáhá?




Zakoupíte v našem obchodě




Tento produkt můžete zakoupit zde.



Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz